APPLE CRUMBLE CAKE


Máte rádi jablka, vůni skořice a zázvoru? Pak tenhle koláč bude přesně pro vás.

Nejlepší na něm však je to, že jej zvládne udělat úplně každý, protože stačí pouze rukama spojit všechny ingredience dohromady v jedné míse (žádné zbytečné nádobí okolo) a těstem naplnit formu.

Recept je původem z Velké Británie, kde byl velmi populární v době Druhé světové války pro svou jednoduchost, ale najdete jej také v Irsku, Německu i Americe.


Těsto:

- 350 g polohrubé mouky

- 200 g másla

- 150 g cukru

- 1 žloutek

- lžička soli

- lžička skořice

- 8 g prášku do pečiva


Jablečná náplň:

- 3 střední jablka

- kousek zázvoru

- lžička skořice

- 2 lžíce citronové šťávy

- 200 ml mléka


Postup:

Ze všeho nejdřív oloupeme jablka, která nakrájíme na kostičky a posypeme je skořicí.

Odstraníme slupku ze zázvoru a menší kousky vložíme do lisu na česnek a přes něj vylisujeme šťávu na jablka.

Nakonec jablka zalejeme citronovou šťávou, vše důkladně promícháme a dáme stranou.

Do další mísy dáme máslo nakrájené na kostičky, mouku, cukr, sůl, skořici, sůl, prášek do pečiva a vypracujeme těsto podobné drobence, do které pak zapracujeme žloutek.

3/4 těsta dáme do vymazané a vysypané formy. Těsto v ní umačkáme prsty a vytvoříme nízký okraj podél celé formy (stačí 3cm vysoký).

Na těsto poklademe jablka, na které prsty rozdrolíme zbytek těsta a vše zalijeme mlékem.

Koláč vložíme do předehřáté trouby na 180°C a pečeme asi 40 minut.

Po té stačí jen koláč nechat chvilku vychladnout, pokud jej chcete jíst ještě teplý (což já osobně mám nejradši), ale buďte opatrní při krájení, protože v teplém stavu má tendence se trochu rozpadat.

* Můj osobní tip - pokud máte doma schovaný slaný karamel, rozehřejte pár lžiček v mikrovlnce a pokapejte jím ještě teplý koláč. Ta sladko-slaná chuť mu dodá tu pomyslnou třešničku na dortu a povýší jej zase na další úroveň.

* Tento koláč dělám velmi ráda a často, protože je opravdu jeden z nejjednodušších a je výborný s jakýmkoliv ovocem - nejradši jej mám s borůvkami, třešněmi a meruňkami.. =)