CUPCAKE CUP BRNO


Tak jsem si pro letošní rok dodala odvahu a přihlásila se na svou první soutěž v pečení.

Od samého začátku mi bylo jasné, že to nebude jednoduché a je potřeba se pečlivě připravit.

První úkol tedy zněl - vybrat cupcake, se kterým chci soutěžit.

Kupodivu toto byl snad ten nejjednodušší úkol, protoře jsem byla rozhodnutá v podstatě ihned. Ačkoli mám ráda spoustu různých kombinací, ta jediná, která u mě stále na plné čáře vede a ještě jsem ji ničím nepřekonala, je kakaový cupcake plněný malinovým rozvarem s mátovým krémem. Pro mě naprosto dokonalá kombinace evokující léto.

Ale protože zadání znělo minimálně 120 mini cupcakes o váze 15 gramů, věděla jsem, že se jeden víkend budu muset postavit k troubě a udělat zkušební test. Rovnou jsem se rozhodla, že udělám dvě varianty těsta, i když já byla pevně rozhodnutá pro pořádně kakaový základ, chtěla jsem se o tom ujistit i ve svém okolí. A tak jsem mezi známé rozdala připravené vzorky a požádala je o rozhodnutí, který cupcake vybrat. Naštěstí většina testujících se shodla na tmavší variantě, takže jsem mohla udělat cupcakes přesně tak, jak jsem chtěla.

A protože momentálně žiji v Čechách, musela jsem v pátek večer přijet za rodinou na Moravu a rovnou se pustit do pečení. Troubu jsem vypínala lehce po půlnoci, dokonale unavená, ale s pocitem klidu, že jsem stihla všechny cupcakes upéct i naděravět pro další fázi.

Ráno před akcí jsem si připravila malinový rozvar, mátový krém, sbalit vše potřebné, vyžehlila si svou šálkovou sukni, která nejspíše na tuto akci čekala, vše snad 100x zkontrolovala a vyrazila s rodiči směr Brno.

Přijeli jsme přesně na čas, našla jsem své stanoviště a mohla se pustit do konečné přípravy.

Naplnit a ozdobit tolik mini cupcakes, s rychle ubíhajícím časem do zahájení, se s každou další minutou zdálo čím dál těžší a při posledních minutách, kdy jsem měla už jen lístečky máty ozdobit 3 velké cupcakes, jsem měla pocit, že už je v rukou ani neudržím, natož že je správně umístím.

Vše jsem dokončila opravdu na minutu přesně a v ten moment ze mě vše konečně spadlo.

Měla jsem radost, že jsem vše stihla včas a byla sama se sebou spokojená. Teď už mě čekala ta nejpříjemnější fáze - ochutnat cupcakes od dalších 20 cukrářů.

Každý z nás dostal svůj vlastní kód pro přihlášení do aplikace, kde jsme mohli přes mobil ihned hodnotit, jak vzhled, tak chuť. Aplikace si mi velmi líbila, byla jednoduchá a skvěle připravená.

A tak tedy s lahví v ruce jsem začala postupně ochutnávat jednotlivé cupcakes. Většinou jsem první ochutnala samotné těsto, krém a nakonec celý cupcake dohromady, jestli se k sobě chutě hodí. A právě tady jsem narazila na svůj největší problém při hodnocení, protože se mi u některých cupcakes stalo, že krém byl výborný, ale samotné těsto mi nechutnalo a naopak. Nevěděla jsem tedy, jak cupcake samotný vlastně ohodnotit jako celek. Vždy jsem se tedy snažila odrazit od toho, jak moc určitou vlastnost, která mi na cupcaku vadila, vnímám v cupcaku jako celku. Nevím, jestli je to správně či špatně, ale hodnotila jsem dle svého nejlepšího svědomí, bez potřeby někomu záměrně uškodit. Mým hlavním cílem totiž určitě nebylo zvítězit, ale prezentovat to, co chutná nejvíce mně a zjistit, co chutná ostatním.

Musím přiznat, že i když porce byly malé, už v polovině jsem měla celkem dost, navíc jsem se po každém cupcaku musela dostatečně napít vody a vypláchnout ústa, aby mě předešlý cupcake chuťově nemátl u toho dalšího.

Obejít všechna stanoviště a všechno ochutnat mi zabralo přesně hodinu.

Maximální počet bodů za chuť jsem dala 3 druhům, které mě naprosto dostaly a byly to:

  • Cupcakes s lemon curd a swiss meringne buttercream
  • Cupcakes to go: kávové s krémem z bílé čokolády
  • Cupcakes mango-marakuja s pravou vanilkou

Bylo zde i spousta dalších, které mi velmi chutnaly, ale tyto 3 pro mě byly prostě TOP.

Na druhou stranu musím také říci, že zde bylo minimum těch, u kterých bych si řekla, tak tenhle opravdu ne.

Jedna věc, která mě obzvlášť praštila do očí, byla ta, že většina pekařek na sobě měla sukni nebo šaty a pokud ne, tak aspoň na sobě měly nějaký symbol spojený právě s cupcakes. Přišlo mi to moc pěkné. Líbí se mi to spojení ženy v sukni s dovedností péct (jediný muž soutěžící promine..=D).

Ačkoli jsem se neumístila na žádné v prvních příček vítězů, dozvěděla jsem se od samotné pořadatelky a pro mě mistryně cupcakes, že jí moje kombinace chutnala a byla jsem mezi dvěma, kterým dala plný počet bodů za chuť a to je pro mne tou největší poctou a výhrou.

Celkově se mi celá akce velmi líbila. Jak organizační stránka, tak celková atmosféra této akce byla skvělá. Těší mě vědomí, že nás, pekařsky nadšených bláznů, běhá po světě hodně..=)

Velký dík tedy patří tvůrkyni a organizátorce Veronice Z ghetta blogu, za to že díky ní, a její lásce ke cupcakes, celá tato úžasná akce vlastně vznikla.

A další velký dík patří také mým rodičům, kteří za mnou po celou dobu přípravy, převozu a konání akce stáli a pomáhali mi.

Poslední otázka však stále visí ve vzduchu - zúčastním se i příští rok? To se uvidí až za rok..;)