EDINBURGH - TIPY 3. ČÁST


Taky máte před cestou na nové místo spoustu otázek a hledáte na internetu, kde se ubytovat, jak se tam dostat, kolik co stojí apod.?

Já tohle dělám pokaždé a hledám nejradši na cestovatelských webech, které mi přijdou určitě lepší než ty komerční, protože tady přece jen můžete čerpat z osobních zkušeností druhých.

Proto jsem pro ty, kterým se mé putování po Edinburghu líbilo, a uvažují o návštěvě tohoto krásného místa, sepsala pár užitečných rad a tipů.

Ubytování

Již z Londýna mám osvědčený hotel společnosti TuneHotels, který hlásá to, že je právě pro ty, kteří nepotřebují luxus velkého pokoje, ale potřebují se pouze vyspat na luxusní posteli a tak se pyšní tím, že jejich postele májí 5* matrace. Nejen sama za sebe, ale i za ty, které jsem s sebou již vzala do tohoto hotelu, musím říct, že postele mají opravdu kvalitní a velmi dobře se na nich spí. Pokoje jsou malé, ale mají vlastní koupelnu, což je hlavní. Pokud můžete, rezervujte si však pokoj hodně dopředu, já to dělám klidně i 5 měsíců předem, protože čím dříve, tím samozřejmě nižší cena. A ještě jeden tip, vždy si beru pokoj bez okna. Zní to sice zvláštně, ale nemusíte se bát, že by se zde nedalo dýchat, protože si můžete nastavit klimatizaci, jak potřebujete.

A ještě jedna velmi důležitá věc, tyto hotely jsou vždy blízko centra. Tento se nacházel asi 15minut klidné chůze od hlavní třídy (Princess street).

Doprava z letiště (a zpět)

O cestování letadlem asi netřeba se zmiňovat, to spousta z Vás jistě zná, důležité je hlavně to, jak se z něj dostat do centra. Jezdí zde především linka Airlink 101, což je jasně modrý autobus, který budete vídat v podstatě pořád, protože ve špičce jezdí každé 3minuty a mimo špičku každých 5minut. Lístek jsem si objednala dopředu na webu společnosti Lothian Buses a zpáteční mě stál 7.50 liber. Po zaplacení Vám přijde email, který si vytisknete, dáte jej obsluze malé modré budky (viz. foto), která vám za něj dá malou jízdenku a tu vám při nástupu řidič prostřihne. Pokud si koupíte zpáteční, jako já, lístek si dobře schovejte, protože ten samý vám musí řidič na cestě zpět zase označit. Samotná zpáteční jízdenka má platnost jednoho měsíce od prvního označení. Autobus je navíc skvělý v tom, že kufry si uložíte přímo v autobuse, který je na to uzpůsobený a řidič tak nemusí na každé zastávce vysednout a vyndávat kufry sám, tím se jízda velmi urychlí. Samotná cesta až do centra na konečnou stanici trvala pouze 30 minut.

Suvenýry

Malé radosti z výletu se dají koupit po celém městě, záleží pouze na Vašem vkusu, ale mně se hrozně líbil obchůdek Studio One, kde bylo úplně - knihy, svíčky, šperky, plyšáci, šátky, mýdla, tašky.. Prostě na cokoliv si vzpomenete, najdete zde.

Loď Brittania

Její návštěva Vás vyjde na 15 liber, což není tak hrozné, vzhledem k tomu, kolik informací se zde dozvíte. Hlavně si na její prohlídku udělejte dostatek času, protože já zde strávila skoro dvě hodiny čistého času a to jsem se nijak neloudala. Co mě zde velmi překvapilo, bylo, že s překladatelem zde myslí už i na češtinu, takže se dozvíte opravdu velké množství informací.

Hrad

Ačkoli se mi to ani nezdá, tak zde jsem strávila skoro 3 hodiny a to jsem určitě některé budovy vynechala, navíc zde nemáte průvodce v češtině, takže jsem se jen rozhlížela a nezastavovala se na značkách, kde bych si vyslechla informace k danému místu a i přesto jsem zde strávila kus odpoledne. Prohlídka zde stojí 16.50 liber a důležité upozornění pro milovnice seriálu Outlander, v obchůdku se suvenýry mají spoustu předmětů ze seriálu..;)

Trhy

O trzích jsem se již zmiňovala v předešlém článku. Je to určitě skvělé místo, kam se vydat, pokud chcete ochutnat něco z místní kuchyně, či si něco koupit jen tak pro radost. Trhy jsou zde 3:

Stockbridge Market: neděle 10 - 17

Grassmarket Market: sobota 10 - 17

Leith Market: 10 - 17

Na všechny se dá dojít pěšky, já byla na prvních dvou. První má určitě bohatší nabídku, ale ten druhý jsem měla kousek od hotelu a byl umístěn přímo pod hradem.

Kosmetika

Pokud nejedete s kufrem, tak vám ty malé lahvičky, které jsou povolené na palubě, určitě na celý týden nevystačí. Koupit zde kosmetiku je v některých případech levnější než u nás a to se týká i značek, které známe z TV. Velké drogerie jsou hned dvě na hlavní třídě, ale můžete si ji koupit i v klasickém Tescu. Pokud máte problém s vlasy jako já, která musí mít pořád zafixovanou ofinu, jinak si připadám jako blázen, potřebujete kvalitní lak na vlasy. Tento problém jsem měla vždycky v Londýně, protože všechny laky na vlasy, které jsem vyzkoušela, se hrozně lepily a hlavně natolik páchly, že se mi dělalo opravdu zle od žaludku. Tady jsem konečně našla lak, který příjemně voněl a vlasy skvěle držely, bez jakéhokoli pocitu lepení. Tento tedy určitě doporučuji.

Cider

Určitě některé z Vás zajímá, jestli jsem zde pila alkohol, případně jaký. K samotné whisky jsem se nedostala, protože jsem byla vždycky po jídle v restauraci tak plná, že už na ni nebyla chuť a to samé se týkalo i ciderů, na které si hodně potrpím. A tak, když jsem měla jen něco menšího k večeři na pokoji, dopřála jsem si k tomu i cider a pokaždé jiný, abych nezůstala pouze u osvědčené klasiky.

Ten první nebyl vůbec špatný, dokud jsem jej nepolkla. Ocas na konci měl velmi zvláštní zatuchlou pachuť, takže jsem si jej už znovu nedala. Dvojka byla na mě dost sladká a trojka měla velmi prázdnou chuť. Po třech marných pokusech jsem to tedy vzdala a jako poslední jsem si dopřála osvědčenou klasiku, která mě nikdy nezklame. Ideální sladko-kyselá chuť, která mi zatím zachutnala ze všech nejvíc.

Knihkupectví

Ano, čtete správně, ale nelekejte se, nebudu Vás lákat k nákupu knih. Jediný důvod proč tento bod zmiňuji, je ten, že právě zde, v posledním patře knihkupectví, je ta malá kavárna s úžasnými cupcaky, o kterých jsem mluvila v předešlém článku, a dalšími dortíky z kaváren a cukráren, které jsou různě rozmístěny po městě, ale Vy je můžete ochutnat na jednom místě, přímo na hlavní třídě. A toto knihkupectví se jmenuje Watterstones.

Doufám, že tyto drobné tipy, které jsem Vám předala, využijete a budou se Vám do budoucna hodit. Určitě bych Vám toho mohla sdělit mnohem víc, ale každého určitě zajímá něco jiného, toto jsou asi tak nejvíc všeobecné tipy, které bych Vám mohla dát. Ale pokud by Vás něco zajímalo, určitě se nebojte na cokoliv zeptat..;)

Tímto tedy definitivně uzavírám kapitolu Skotsko. Nebo alespoň do doby, než se tam znovu podívám a o tom jsem více než přesvědčená, že se tak stane..=)