LONDON 2017


Tak jsem si opět udělala výlet na své oblíbené místo, které navštěvuji s určitou pravidelností. Tentokrát vám však nebudu popisovat, co jsem který den dělala, ale chci vám ukázat místa, na kterých jsem byla poprvé, co mě zde zaujalo, co nového jsem si odsun přivezla a z čeho mám největší radost.

Camden Town

Místo, o kterém jsem hodně slyšela a nutně jsem jej musela navštívit. Je to trh, ale obrovský a bláznivý trh. Najdete zde vše, na co si jen vzpomenete, od oblečení různých stylů a až po stánek s hromadou koblih různých tvarů, barev a chutí (naneštěstí, všechny chutnaly v podstatě stejně). Celou hlavní ulici lemují obchůdky, které křičí všemi možnými barvami a sochami, jen aby upoutaly vaši pozornost, a podél vodního kanálu najdete místo, kde se mísí vůně celosvětové kuchyně. Pokud si zde chcete dát něco k jídlu, a byl by hřích, kdyby ne, obrňte se značnou trpělivostí, protože na oběd sem chodí neskutečné davy lidí, takže jen tak se někam usadit a v klidu si sníst vybranou pochoutku, není příliš jednoduché.

Já si vybrala těstoviny Fettuccine Alfredo za 6.50 liber. Především proto, že nudle dělali na strojku přímo před vámi a hotové je pak vhodily do obrovského bochníku parmezánu, kde na sebe krásně nabalily spoustu sýra. Velká dobrota, ale také velká nálož do žaludku..=)

Kromě jídla je zde také památník Amy Winehouse a spousta uliček, kde je krámek vedle krámku plný nejrůznějšího zboží. Aby si člověk zvládl všechno prohlédnout, je třeba si na to vyhradit dost času.

Krámek, u kterého jsme se však s mamkou zastavily a strávily zde nejvíce času, se jmenoval M&M Leather Workshop. Ručně zde vyrábějí kabelky, tašky, batohy a pásky z měkké kůže. Úžasné a jedinečné jsou v tom, že každá strana kabelky, včetně přezky a popruhu, může mít jinou barvu. Pokud se kabelka ušpiní, lze ji jednoduše umýt mýdlem a vodou za pomoci měkké houbičky, což jsem viděla na vlastní oči. A protože jsou vyráběny z měkké kůže, jsou ohebnější, a tudíž nemají tendenci v záhybech praskat. Navíc jako bonus vám dovnitř dají jmenovku, na kterou si můžete nechat vyrazit cokoliv. Tím se stává kabelka naprosto jedinečnou a osobní. A tak máme obě dvě svou vlastní kabelku, moje je menších rozměrů a stála 85 liber a ta větší s dvěma přezkami byla za 95 liber. Za celokoženou a ručně dělanou kabelku si myslím, že je to pěkná cena. Navíc i po měsíci, kdy ji mám doma, stále krásně voní.

A jen závěrem k samotnému trhu. Probíhá vždy v sobotu a někde jsem se dočetla, že po dobu probíhání trhu ze stanice metra nic neodjíždí. Což mi přijde hrozně zvláštní, když sem metro přijíždí zcela běžně. Nic jsme však nechtěli riskovat a tak jsme si popošli na další zastávku metra, která není snad ani 10 minut chůze od samotného trhu.

Natural History Museum

I když už jsem zde byla, za poslední dva roky jsem se sem už nedostala, protože pro návštěvu tohoto místa potřebujete také dost času a já mám pocit, že v Londýně ten čas utíká vždycky nějak rychleji.

Toto místo však určitě stojí za návštěvu, už jen proto, že zde mají krásnou expozici dinosaurů a velkých savců. Kromě nich zde také najdete mořský svět, motýly, lidské tělo a obrazy přírody. A to vše máte pod jednou střechou a za návštěvu nezaplatíte vůbec nic, jako ve většině zdejších muzeí.

Bohužel momentálně přestavují hlavní halu, takže je tam trošku větší blázinec. A pokud můžete, navštivte muzeum spíše v týdnu, o víkendech jsou vždy a všude davy lidí.

Florin Court

Toto místo zřejmě pod svým názvem většině moc neřekne a navštívila jsem jej na mamčino přání, protože je milovnicí Hercula Poirota. Právě v tomto době filmový Hercule žil. Budova samotná je velmi zajímavá svými dvěma oblouky, na kterých jsou zaoblená i okna. U domu je malý parčík, ale protože je soukromý, nelze se v něm posadit.

Pokud ale budete mít cestu ke Katedrále sv. Pavla, určitě stojí za to si zajít o kousek dál a na tento dům se podívat.

Inn the Park

Co se jídla týče, na tomto místě jsem byla 2x a to vždy na snídani. Nachází se totiž uprostřed St. James´s parku a pobyt zde je úžasný. Můžete se posadit ven před budovu nebo přímo na střechu budovy, která je z jedné strany pokryta trávníkem, takže do prostředí parku krásně zapadá a nenarušuje jej. Z druhé strany je dřevěná a má okna od stropu až k podlaze po celé své délce, takže i když nebude počasí příznivé, užijete si i tak nádherný výhled do parku s pohledem na rybník.

Velká snídaně zde stála 12 liber a k ní konvička čaje s mlékem byla za 2.40 liber, což je celkem běžná cena po celém Londýně. Pro mě největším lákadlem však byl stůl plný muffinů, dortíků a jiných sladkostí. Ochutnala jsem mrkvový dort za 4 libry a nebyl vůbec špatný.

The Admiralty

Osobně z tohoto místa jsem také velmi nadšená, co se týká jídla. Byla jsem zde už vloni a musela jsem se sem opět vrátit na snídani. Je skvěle umístěno přímo naproti Trafalgar Square, prostřední je krásné a čisté a hlavně jídlo mi zde moc chutná. Minule jsem zde měla klasickou anglickou snídani, ale tentokrát jsem si dala královskou snídani za necelých 10 liber, což byla vajíčka přelitá holandskou omáčkou na uzeném lososu a žemli. Větší dobrotu už jsem dlouho k snídani neměla. A nenechte se ošálit velikostí porce, byla jsem pěkně nacpaná..=)

Nejlepší na závěr..

Ačkoliv jsem nestihla vše, co jsem si plánovala, splnila jsem si tentokrát jeden ze svých snů.

Koupila jsem si nové Niky, a byla jsem si zaběhat v St. James´s parku. Žádný rychlý a dlouhý běh, ale v klidu a zlehka jsem si proběhla kolečko celým parkem a konečně si užila to, co jsem ostatním místím běžcům pouze záviděla. Jediná věc, která mi vadila, byli ostatní turisté v parku. Ani tak nejde o to, že jich tam bylo dost, jako spíš o tu lhostejnost vůči všem běžcům. U nás když si jdu zaběhat, se mi každý kolemjdoucí snaží vyhnout, tady to však bylo každému jedno a musela jsem místy kličkovat jako zajíc. Ani to mi však nemůže zkazit ten pocit z toho, že jsem si mohla odškrtnout jedno přání ze seznamu a navíc mi mé nové botky tento zážitek připomínají vždy, když si je opět nazuji..=)

A tímto tak nějak uzavírám letošní putování po Londýně. 4 dny za mnou, téměř 80km v nohách, naučila jsem se konečně orientovat v metru, viděla jsem po letech opět otevřený Tower Bridge a vrátila jsem se na svá oblíbená místa.

Nezvládla jsem vše, co jsem měla v plánu, ale od toho jsou další návštěvy Londýna, kterých zatím stále není dost a pořád je zde co objevovat, alespoň pro mě určitě.. =)